CodesWiki
Abyss
Abyss Wiki

Fish

Species & Prices

Fish are the core resource in Abyss on Roblox. Every biome has its own set of species, ranging from Common catches worth a few dollars per kilogram to Mythical boss drops that require serious firepower to obtain. This guide covers all 39 fish and creatures in the game, including their rarity, weight ranges, sell prices, behavior, and spawn locations.

How Fish Work in Abyss

Fish are caught using your gun while exploring underwater biomes. Each fish has a rarity tier (Common, Uncommon, Rare, Epic, Legendary, Mythical), a behavior type (Passive or Aggressive), and a weight range that determines how much cash you earn when selling. Passive fish won't fight back; aggressive fish will attack you on sight.

Fish value is calculated as weight x price per kilogram, and can be further multiplied by mutations. Your tube's weight capacity limits how many fish you can carry per trip.

Forgotten Deep Fish

The starting biome. All fish here are on the lower end of rarity, making it a good grinding spot for new players.

Fish Rarity Behaviour Weight Price Location
Blue TangBlue Tang
Common Passive 0.5kg - 1.0kg $14/kg Forgotten Deep, Ocean
ClownfishClownfish
Common Passive 1kg - 2kg $12/kg Forgotten Deep, Ocean
TangTang
Common Passive 0.5kg - 1kg $12/kg Forgotten Deep
PufferfishPufferfish
Uncommon Passive 2kg - 4kg $13/kg Forgotten Deep, Ocean
SalmonSalmon
Uncommon Passive 4kg - 8kg $9/kg Forgotten Deep, Ocean
LionfishLionfish
Rare Aggressive 2kg - 6kg $20/kg Forgotten Deep
Mahi MahiMahi Mahi
Rare Passive 8kg - 20kg $8/kg Forgotten Deep
BarracudaBarracuda
Epic Aggressive 6kg - 12kg $20/kg Forgotten Deep

Best Fish to Farm in Forgotten Deep

Barracuda offers the highest value here at $20/kg with a 6-12kg weight range, meaning a single catch can net $120-$240 before mutations. Mahi Mahi has the highest raw weight (up to 20kg) but a lower price per kilogram. For early-game players, Salmon is reliable passive income with no danger.

Ocean Fish

The Ocean connects Forgotten Deep to other biomes. It shares several species with Forgotten Deep but adds unique Rare and Legendary catches.

Fish Rarity Behaviour Weight Price Location
Blue TangBlue Tang
Common Passive 0.5kg - 1.0kg $14/kg Forgotten Deep, Ocean
ClownfishClownfish
Common Passive 1kg - 2kg $12/kg Forgotten Deep, Ocean
PufferfishPufferfish
Uncommon Passive 2kg - 4kg $13/kg Forgotten Deep, Ocean
SalmonSalmon
Uncommon Passive 4kg - 8kg $9/kg Forgotten Deep, Ocean
SeahorseSea Horse
Rare Passive ? ? Ocean
BlobfishBlobfish
Rare Passive ? ? Ocean
PiranhaPiranha
Rare Aggressive ? ? Ocean
SharkShark
Epic Aggressive ? ? Ocean, Ancient Sands
SailfishSailfish
Epic Aggressive ? ? Ocean, Spirit Roots
Bluefin TunaBluefin Tuna
Legendary ? ? ? Ocean

Ocean Fishing Tips

The Ocean is where aggro fish become more common. Shark and Sailfish are both Epic-tier aggressive species, so bring a gun with decent damage before heading out. Bluefin Tuna is Legendary and one of the rarer catches here.

Ancient Sands Fish

Ancient Sands features sandy, low-visibility waters and several exclusive species. This is the first biome with Legendary creatures.

Fish Rarity Behaviour Weight Price Location
PompanoPompano
Common Passive ? $15/kg Ancient Sands
CodCod
Uncommon Passive ? ? Ancient Sands
Blackfin TunaBlackfin Tuna
Uncommon Passive ? ? Ancient Sands
GrouperGrouper
Rare Passive ? ? Ancient Sands
ScorpionfishScorpionfish
Rare Aggressive ? ? Ancient Sands
CavefishCavefish
Epic Passive ? ? Ancient Sands
SharkShark
Epic Aggressive ? ? Ocean, Ancient Sands
BigmouthfishBigmouthfish
Legendary Passive ? ? Ancient Sands
Ancient SharkAncient Shark
Legendary Aggressive ? ? Ancient Sands

Ancient Sands Exclusive Species

Ancient Shark is the headline creature here -- a Legendary aggressive fish described as "a massive shark said to have lived for centuries." Bigmouthfish is the opposite: Legendary but completely passive. It's required for Suspicious Fisher's Quest 1 (catch 3 Bigmouthfish). Cavefish is described as "big, flat, and kinda derpy."

Spirit Roots Fish

Spirit Roots is the largest biome and requires completing Isolde's quests to fully access. It has the most diverse roster of fish, including several Legendary and Mythical species.

Fish Rarity Behaviour Weight Price Location
Pacific FanfishPacific Fanfish
Common Passive ? ? Spirit Roots
JellyfishJellyfish
Uncommon Passive ? ? Spirit Roots
NapoleonNapoleon
Uncommon Passive ? ? Spirit Roots
NarwhalNarwhal
Rare Passive ? ? Spirit Roots
SunfishSunfish
Rare Passive ? ? Spirit Roots
SailfishSailfish
Epic Aggressive ? ? Ocean, Spirit Roots
Hammer SharkHammer Shark
Epic Aggressive ? ? Spirit Roots
EyefishEyefish
Legendary Passive ? ? Spirit Roots
DragonfishDragonfish
Legendary Aggressive ? ? Spirit Roots
WhaleWhale
Legendary Aggressive ? ? Spirit Roots

Boss Drops: Dragonfish and Whale

Dragonfish and Whale are Legendary aggressive creatures that drop Mythical-tier body parts when defeated:

Drop Rarity Description
Dragonfish HeadDragonfish Head
Mythical A massive Dragonfish head.
Dragonfish MeatDragonfish Meat
Mythical Fresh cuts of Dragonfish meat.
Whale HeadWhale Head
Legendary A massive Whale head.
Whale MeatWhale Meat
Legendary Fresh cuts of Whale meat.

These drops are required for late-game quests, particularly Victor's Quest 6 (Sacrifice of Giants) which needs 3 Whale Meat, and Victor's Quest 7 (The Soul of Roots) which needs 2 Whale Heads and 6 Whale Meat.

Angler Cave Fish

Angler Cave is a hidden area unlocked after completing the Lost Captain's quest chain. It's small, dark, and contains only four fish -- but includes the Mythical King Anglerfish.

Fish Rarity Behaviour Weight Price Location
BlobfishBlobfish
Rare Passive ? ? Ocean
PiranhaPiranha
Rare Aggressive ? ? Ocean
AnglerfishAnglerfish
Rare ? ? ? Angler Cave
King AnglerfishKing Anglerfish
Mythical Aggressive ? ? Angler Cave

King Anglerfish Drops

Like the Dragonfish and Whale, the King Anglerfish drops Mythical-tier parts:

Drop Rarity Description
King Anglerfish HeadKing Anglerfish Head
Mythical A massive King Anglerfish head.
King Anglerfish MeatKing Anglerfish Meat
Mythical Fresh cuts of King Anglerfish meat.

Complete Fish List by Rarity

Common Fish

  • Blue Tang Blue Tang -- Forgotten Deep, Ocean (0.5-1.0kg, $14/kg, Passive)
  • Clownfish Clownfish -- Forgotten Deep, Ocean (1-2kg, $12/kg, Passive)
  • Tang Tang -- Forgotten Deep (0.5-1kg, $12/kg, Passive)
  • Pompano Pompano -- Ancient Sands ($15/kg, Passive)
  • Pacific Fanfish Pacific Fanfish -- Spirit Roots (Passive)

Uncommon Fish

  • Pufferfish Pufferfish -- Forgotten Deep, Ocean (2-4kg, $13/kg, Passive)
  • Salmon Salmon -- Forgotten Deep, Ocean (4-8kg, $9/kg, Passive)
  • Cod Cod -- Ancient Sands (Passive)
  • Blackfin Tuna Blackfin Tuna -- Ancient Sands (Passive)
  • Jellyfish Jellyfish -- Spirit Roots (Passive)
  • Napoleon Napoleon -- Spirit Roots (Passive)

Rare Fish

  • Lionfish Lionfish -- Forgotten Deep (2-6kg, $20/kg, Aggressive)
  • Mahi Mahi Mahi Mahi -- Forgotten Deep (8-20kg, $8/kg, Passive)
  • Seahorse Sea Horse -- Ocean (Passive)
  • Blobfish Blobfish -- Ocean (Passive)
  • Piranha Piranha -- Ocean (Aggressive)
  • Grouper Grouper -- Ancient Sands (Passive)
  • Scorpionfish Scorpionfish -- Ancient Sands (Aggressive)
  • Narwhal Narwhal -- Spirit Roots (Passive)
  • Sunfish Sunfish -- Spirit Roots (Passive)
  • Anglerfish Anglerfish -- Angler Cave

Epic Fish

  • Barracuda Barracuda -- Forgotten Deep (6-12kg, $20/kg, Aggressive)
  • Shark Shark -- Ocean, Ancient Sands (Aggressive)
  • Sailfish Sailfish -- Ocean, Spirit Roots (Aggressive)
  • Cavefish Cavefish -- Ancient Sands (Passive)
  • Hammer Shark Hammer Shark -- Spirit Roots (Aggressive)

Legendary Fish

  • Bluefin Tuna Bluefin Tuna -- Ocean
  • Bigmouthfish Bigmouthfish -- Ancient Sands (Passive)
  • Ancient Shark Ancient Shark -- Ancient Sands (Aggressive)
  • Eyefish Eyefish -- Spirit Roots (Passive)
  • Dragonfish Dragonfish -- Spirit Roots (Aggressive)
  • Whale Whale -- Spirit Roots (Aggressive)
  • Whale Head Whale Head -- Drop
  • Whale Meat Whale Meat -- Drop

Mythical Fish

  • Dragonfish Head Dragonfish Head -- Drop from Dragonfish
  • Dragonfish Meat Dragonfish Meat -- Drop from Dragonfish
  • King Anglerfish King Anglerfish -- Angler Cave (Aggressive)
  • King Anglerfish Head King Anglerfish Head -- Drop from King Anglerfish
  • King Anglerfish Meat King Anglerfish Meat -- Drop from King Anglerfish

Fish Sell Prices: Which Fish Make the Most Money?

For fish with confirmed pricing data, here's a value comparison:

Fish Price/kg Max Weight Max Single Catch Value Rarity
Barracuda $20/kg 12kg $240 Epic
Lionfish $20/kg 6kg $120 Rare
Pompano $15/kg ? ? Common
Blue Tang $14/kg 1.0kg $14 Common
Pufferfish $13/kg 4kg $52 Uncommon
Clownfish $12/kg 2kg $24 Common
Tang $12/kg 1kg $12 Common
Salmon $9/kg 8kg $72 Uncommon
Mahi Mahi $8/kg 20kg $160 Rare

Remember: these values can be massively boosted with mutations. An Abyssal Barracuda (8.5x multiplier) at max weight would be worth $2,040 per catch.

How Mutations Affect Fish Value

Every fish in Abyss has a chance to spawn with a mutation that changes its appearance and multiplies its sell value. The multiplier applies directly to the base price. See the full Mutations guide for all 21 mutation types, but the key ones for fishing profit:

  • Poop (0.33x) -- Actually reduces value. Avoid selling these.
  • Gold / Negative (2x) -- Doubles the base price.
  • Abyssal (8.5x) -- The highest multiplier in the game.

Frequently Asked Questions About Fish in Abyss

What is the rarest fish in Abyss?

The King Anglerfish is the rarest standard fish, classified as Mythical. It only spawns in the Angler Cave, which itself requires completing the Lost Captain's full quest chain to access.

What fish should I farm for money?

Early game: Salmon and Pufferfish in Forgotten Deep. Mid game: Barracuda at $20/kg. Late game: focus on mutated fish with high multipliers in Spirit Roots.

How many fish are in Abyss?

There are 39 total fish and creature entries, including boss drops like Whale Meat and Dragonfish Head. Across 5 biomes, there are approximately 30 unique catchable species.

Which fish are needed for quests?

Key quest fish include:

  • Pompano and Cod for Marcus' quests
  • Bigmouthfish for Suspicious Fisher's quest
  • Sailfish, Narwhal, Jellyfish for Victor's quests
  • Scorpionfish and Grouper for Grumpy Hank's quests
  • Whale Meat/Head and Eyefish for late-game Victor quests

Know something we don't?

Help improve this page — submit a tip, correction, or new info. No account needed.